Biuro Informacji Kredytowej (BIK)
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 09, lipiec 2014 07:55
- Odsłony: 17777
Biuro Informacji Kredytowej S.A. gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej konsumentów i przedsiębiorców - informacje o tym, czy rzetelnie spłacają kredyty.
Informacje te przekazywane są do BIK przez banki, SKOK-i oraz instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym.
Zobacz, jak to działa
- Klient składa w Banku wniosek o przyznanie kredytu.
- Bank, rozpatrując wniosek, wysyła zapytanie do BIK o historię kredytową Klienta.
- BIK dostarcza Bankowi raport kredytowy o Kliencie.
- Bank, widząc pozytywna historię kredytową Klienta, udziela mu kredytu.
- Klient spłaca terminowo raty swojego kredytu.
- Bank odnotowuje wszystkie spłaty i przekazuje do BIK informacje o terminowym regulowaniu zobowiązań.
- BIK przechowuje informacje o pozytywnej historii kredytowej Klienta.
Dane w BIK
Informacje znajdujące się w BIK dotyczą wszystkich rachunków kredytowych. BIK przetwarza wszystkie informacje przekazane przez banki, SKOK-i lub instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym – zarówno pozytywne (kredyty spłacane terminowo), jak i negatywne (kredyty spłacane z opóźnieniem).
W informacjach przekazywanych do BIK znajdują się dane osobowe klienta oraz szczegóły dotyczące jego kredytów, m.in. data ich udzielenia, rodzaj kredytu (np. hipoteczny), liczba i wysokość rat, waluta oraz terminowość spłat. Ponad 90% informacji zgromadzonych w BIK dane pozytywne.
Zobowiązania gromadzone w BIK dotyczą przede wszystkim:
- kredytów na zakup towarów, usług i papierów wartościowych,
- kredytów niecelowych,
- kredytów studenckich, kredytów mieszkaniowych i pracowniczych,
- kredytów odnawialnych, karty detalicznej, karty kredytowej, karty debetowej oraz limitu debetowego w ROR,
- jak również kredytów poręczonych.
Kiedy dane trafiają do BIK?
Danie do BIK przekazywane są regularnie, co najmniej raz w miesiącu, przez cały okres trwania zobowiązania kredytowego - już od momentu złożenia wniosku kredytowego w Banku.
Jak długo dane przechowywane są w BIK?
Dane przechowywane są w BIK od chwili ich przekazania przez Bank, aż do całkowitej spłaty zobowiązania kredytowego. Aby po tym okresie dane mogły być przetwarzane konieczne jest wyrażenie zgody. Dzięki temu dane będą mogły być wykorzystywane w sytuacji ubiegania się klienta o kolejny kredyt. Dane mogą być przetwarzane również bez zgody klienta przez okres 5-letni, jednakże tylko i wyłącznie, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:
- nie regulowano zobowiązania lub dopuszczono się zwłoki powyżej 60 dni,
- upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania klienta przez kredytodawcę o zamiarze przetwarzania danych klienta bez jego zgody.
Dodatkowo, na mocy ustawy Prawo Bankowe, dane dotyczące zobowiązań wszystkich klientów mogą być przetwarzane w BIK przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania, dla celów związanych ze stosowaniem przez banki metod statystycznych. Przetwarzanie danych w tym celu nie wymaga zgód klientów.
Scoring
Scoring jest to ocena punktowa (ang. score). Im jest ona wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że zobowiązanie zostanie spłacone w terminie.
Ocenę punktową BIK wylicza na podstawie historii kredytowej klienta. Jeśli wszystkie kredyty spłacane były w terminie, wpłynie to pozytywnie na ocenę punktową, a tym samym zwiększy szanse na otrzymanie kolejnego kredytu. Jeśli w BIK nie ma informacji o danej osobie (bo np. nigdy nie brała kredytu), wtedy ocena punktowa nie zostanie naliczona.
O czym należy pamiętać?
Przede wszystkim o tym, że ocena punktowa jest zmienna - czasem wystarczy 1 dzień różnicy w zapytaniu do BIK lub opóźnienia w spłacie zobowiązania, aby ocena uległa zmianie.
Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów. Warto podkreślić, że ocena punktowa BIK jest jednym z czynników branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu.
Swoją ocenę punktową można sprawdzić na stronie www.bik.pl
Twój BIK
Każdy klient może mieć nieograniczony dostęp do swojej pełnej historii kredytowej on-line za pośrednictwem www.bik.pl.
Oferowane przez BIK pakiety umożliwiają m.in. bieżące monitorowanie własnych i poręczonych kredytów oraz sprawdzenie oceny punktowej. Dodatkowo, nowością w BIK są alerty, które przeciwdziałają próbom wyłudzenia kredytu oraz umożliwiają monitorowanie terminowości spłat zobowiązań.
Więcej informacji o ofercie na stronie www.bik.pl.
Trochę historii
BIK zostało powołane w 1997 r. przez banki oraz Związek Banków Polskich dla potrzeb minimalizowania ryzyka kredytowego, zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony obrotu pieniężnego oraz zapobiegania nadmiernemu zadłużeniu. Dzięki zgromadzonym w BIK danym proces przyznawania kredytu może być łatwiejszy i szybszy. Dla osób starających się o kredyt oznacza to oszczędność czasu i możliwość uzyskania korzystniejszych warunków kredytowych.
Misją Grupy BIK jest wspieranie zaufania oraz bezpieczeństwa uczestników obrotu gospodarczego w Polsce poprzez dostarczanie wiarygodnej i możliwie kompletnej informacji.
Zaufanie jest podstawą każdej pozytywnej relacji. Nawet gdy pożyczasz pieniądze lub poręczasz kredyt w swojej rodzinie, robisz to, bo ufasz, że pożyczka zostanie spłacona. Podobnie, kiedy powierzasz swoje oszczędności instytucji finansowej, chcesz mieć pewność, że będą one bezpieczne.
Kredyt jest przykładem inwestycji opartej na zaufaniu i właśnie dlatego powstało Biuro Informacji Kredytowej.