Zastrzeganie dokumentów
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 09, lipiec 2014 09:53
- Odsłony: 17864
Liczy się każda minuta!
Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.
W trosce o bezpieczeństwo danych osobowych oraz środków gromadzonych przez naszych Klientów, NBS w Rakoniewicach współtworzy (wraz z innymi bankami oraz instytucjami) System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma faktami, które pozwolą do minimum ograniczyć ryzyko wykorzystania danych w przypadku utraty.
Co robić w przypadku utraty dokumentów?
- Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w naszym Banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia, także od osób niebędących jego klientami.
- Powiadomienie Policji - w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
- Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu - informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Cele i korzyści:
- pełniejsza ochrona osób, które utraciły dokumenty,
- możliwość natychmiastowego sprawdzenia i potwierdzenia czy dokument nie został zastrzeżony przez prawowitego właściciela,
- lepsza ochrona przed wyłudzeniami,
- ograniczanie ryzyka w prowadzonej działalności,
- podnoszenie poziomu zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
- wzmacnianie rzetelności w obrocie gospodarczym i cywilnym.
Jak to działa?
W obronie przed realizacją transakcji oszukańczej, w celu ochrony interesów swoich Klientów, Banki utworzyły elektroniczny system wymiany informacji: System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.
To system o bardzo dużym zasięgu działania. Zastrzeżenia przyjmowane są w kilkunastu tysiącach placówek bankowych. Informacja wskazująca, że dokument jest zastrzeżony, a tym samym powinien być zablokowany i wyeliminowany z obrotu, pojawia się we wszystkich placówkach w czasie niemal rzeczywistym.
System działa od 1996 roku. W tym czasie kilkaset milionów zł nie wpadło do przysłowiowej „czarnej dziury”. Pieniądze mogłyby być stracone w wyniku prób dokonania transakcji oszukańczych, prania brudnych pieniędzy czy też nieuprawnionego przewłaszczenia środków.
Jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać?
Wszystkie dokumenty potwierdzające tożsamość.
Najważniejsze z nich to:
- dowód osobisty,
- paszport,
- prawo jazdy,
- książeczka wojskowa,
- książeczka żeglarska,
- dowód rejestracyjny,
- karta pobytu.
Zastrzegane są także:
- dowody rejestracyjne,
- karty płatnicze.
Tygodniowo zastrzeganych jest nawet 4 tys. dokumentów, a liczba ta stale rośnie.
Dlaczego należy zastrzegać utracone dokumenty?
Każdego dnia dokonuje się milionów operacji polegających m.in. na wpłatach i wypłatach pieniędzy z kont bankowych, dokonywaniu przelewów, zakładaniu rachunków, zawieraniu umów o kredyt czy pożyczkę. Niemal w każdym przypadku wymagane jest potwierdzenie tożsamości osoby zlecającej wykonanie takiej operacji.
Zagubienie lub utrata któregokolwiek z dokumentów tożsamości może mieć przykre konsekwencje dla prawowitego właściciela zwłaszcza, że sposobów na wykorzystanie cudzej tożsamości jest wiele i wciąż pojawiają się nowe.
Dokumenty wykorzystywane są m.in. do:
- wyłudzenia pożyczki,
- wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat,
- kradzieży wypożyczonego samochodu i innych przedmiotów,
- zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.